50 parasta kaupunkia Yhdysvalloissa väestön ja sijoituksen mukaan

Amerikan suurkaupungit

Amerikan suurin kaupunki on ylivoimaisesti New York. Itse kaupungissa on yli kaksinkertainen määrä ihmisiä kuin Los Angelesissa, ja New York-Newark -kaupunkialue on maan ainoa megaasi.



qatarin kartta Lähi-idässä

Nämä luvut eivät välttämättä kuvasta niiden eri metropolialueiden kokoa. Washington, DC ja Dallas-Fort Worth ovat kolme suurta tapausta, joissa varsinainen kaupunki on luokiteltu hyvin eri tavalla kuin kaupunkialue. DFW yhdistetään yleensä kaupunkitutkimuksia varten. Washington ja Bostonin kaupunkialueet ovat molemmat yleensä kymmenen parhaan joukossa matalien 20-vuotiaiden sijaan.

Alla olevassa taulukossa on lueteltu Yhdysvaltojen 50 suurinta kaupunkia väestön perusteella. Vaikka jotkut kaupungit ovat pitäneet sijoituksensa melko vakaana, toiset osoittivat suuria hyppyjä. Esimerkiksi Phoenix, Arizona, on kasvanut 983 403 asukkaan kaupungista vuonna 1990 maan viidenneksi suurimmaksi. Austin, Texas, melkein kaksinkertaisti väestönsä, ja siellä on edelleen suuri määrä uusia asukkaita vuosittain.

Joidenkin kaupunkien, kuten Detroitin, väestö on vähentynyt. Autokaupungissa, jolla oli kerran 1,8 miljoonaa asukasta 1950-luvulla, väestö väheni 1 027 974 vuonna 1990 ja se on edelleen laskenut.

Etsitkö kiertää suurissa kaupungeissa? Ehkä voit tarkistaa luettelomme parhaat sähköiset rullalaudat jonkin verran veturiapua.

RANKKAUPUNKIVäestöarvio 1.7.2019Vuoden 2010 väestönlaskenta2000 väestönlaskenta1990 väestönlaskenta
1 New York , New York8 336 8178,175,1338,008,2787,322,564
2 Enkelit Kaliforniassa3 979 5763 792 6213 694 8203 485 398
3Chicago, Illinois2 693 9762 695 5982 896 0162 783 726
4 Houston , Texas2,320,2682 100 2631 953 6311 630 553
5 Phoenix , Arizona1 680 9921 445 6321 321 045983,403
6 Philadelphia , Pennsylvania1,584,0641,526,0061,517,5501,585,577
7 San Antonio, Pyhä Antonio , Texas1,547,2531 327 4071,144,646935,933
8 San Diego Kaliforniassa1 423 8511 307 4021 223 4001 110 549
9 Dallas , Texas1 343 5731,197,8161,188,5801 006 877
10 Pyhä Joosef Kaliforniassa1 021 795945,942894,943782,248
yksitoista Austin , Texas978,908790,390656,562465,622
12 Jacksonville, Florida911,507821,784735,617635,230
13 Fort Worth , Texas909,585741,206534,694447,619
14 Columbus Ohio898,553787,033711,470632,910
viisitoista Charlotte , Pohjois-Carolina885,708731,424540,828395,934
16 San Francisco Kaliforniassa881,549805,235776,733723,959
17 Indianapolis , Indiana876,384820 445781,870741,952
18 Seattle , Washington753,675608,660563,374516,259
19 Denver , Colorado727,211600,158554,636467,610
kaksikymmentä Washington, DC 705,749601,723572,059606,900
kaksikymmentäyksi Boston Massachusettsissa692 600617,594589,141574,283
22 Vaihe , Texas681,728649,121563,662515,342
2. 3 Nashville-Davidson , Tennessee1670,820601,222545,524510,784
24 Detroit , Michigan670,031713,777951,2701 027 974
25 Oklahoma City , Oklahoma655,057579 999506,132444,719
26 Portland , Oregon654,741583,776529,121437,319
27 Las Vegas , Nevada651,319583,756478,434258,295
28 Memphis , Tennessee651,073646,889650,100610,337
29 Louisville-Jeffersonin piirikunta , Kentucky2617,638597,337256,231269,063
30 Baltimore , Maryland593,490620,961651,154736,014
31 Milwaukee , Wisconsin590,157594,833596,974628,088
32 Albuquerque , N.M.560,513545,852448,607384,736
33 Tucson , Arizona548,073520,116486,699405,390
3. 4 Saarni Kaliforniassa531,576494,665427,652354,202
35 Vastaanotto , Arizona518,012439,041396,375288,091
36 Sakramentti Kaliforniassa513,624466,488407,018369,365
37 Atlanta , Georgia506,811420,003416,474394,017
38 Kansas City , Missouri495,327459,787441,545435,146
39 Colorado Springs , Colorado478,221416,427360,890281,140
40 Omaha , Nebraska478,192408,958390,007335,795
41Raleigh, Pohjois-Carolina474,069403,892276,093207,951
42 Miami , Florida467,963399,457362,470358,548
43 Pitkä ranta Kaliforniassa462,628462,257461,522429,433
44 Virginia Beach , Virginia449,974437,994425,257393,069
Neljä viisi Oakland Kaliforniassa433,031390,724399,484372,242
46 Minneapolis , Minnesota429,606382,578382,618368,383
47 Tulsa , Oklahoma401,190391,906393,049367,302
48Tampa, Florida399,700335,709303,447280,015
49 Arlington , Texas398,854365,438332,969261,721
viisikymmentä New Orleans , Louisiana390,144343,829484,674495,080
1. Nashville-Davidsonin kaupunki on yhdistetty Davidsonin piirikuntaan. 2. Louisville ja Jefferson County sulautuivat tammikuussa 2003. Vuotta 2003 edeltävät luvut koskevat vain Louisvillen kaupunkia. Lähde: MEILLE. Census Bureau. Verkko: www.census.gov . Vuosien 1900–2005 väestöarviot, ks Yhdysvaltojen 20 suurimman kaupungin väestö, 1900 - 2010 .

Suurin ei aina tarkoita parasta

Vaikka yleensä Amerikan suurimmat kaupungit ovat tärkeimpiä globaalin vaurauden ja kulttuurin keskuksia, se ei välttämättä tarkoita sitä, että heillä on paras asua tavalliselle ihmiselle. Suurimmissa kaupungeissa elinkustannukset ovat erittäin korkeat. Jos elinkustannukset ylittävät kaupungin palkat, se voi pakottaa ihmiset muuttamaan halvempiin paikkoihin. Amerikan kolmella suurimmalla teknologiamarkkinoilla - San Franciscossa, New Yorkissa ja Bostonissa - kaikilla on erittäin korkeat asumiskustannukset keskilännessä oleviin kaupunkeihin verrattuna.

Tai, mielenkiinnostasi riippuen, parhaat kaupungit eivät välttämättä liity niiden kokoon tai edes kohtuuhintaan. Kulttuurikohteilla voi olla suuri merkitys; Esimerkiksi Texasissa olevaa Austinia kutsutaan usein Amerikan elävän musiikin pääkaupungiksi. Jos olet joku, joka käy monissa konserteissa, se voi vaikuttaa mielipiteesi. Napsauta tätä nähdäksesi luettelon Amerikasta kaikkein asutettavimmista kaupungeista .

Saatat myös etsiä

Käyttäjän. Profiili New York City

New Yorkin tietokilpailu

Kaikki Bostonista

katso Yhdysvaltojen kartta

Kaikki Chicagosta

Yhdysvaltain kaupungit

Yhdysvaltain kaupungit