Yleisimmät sukunimet Yhdysvalloissa

Suosituimmat sukunimet

Sukunimiä tai sukunimiä käytettiin ensimmäisen kerran keskiajalla ja viittasivat yleensä henkilön ammattiin. Miller , Räätälöidä , Potter , Kutoja , Leipuri ). Näitä kutsutaan ammattinimiksi. Muita yleisiä sukunimiä olivat isänimet, jotka tulivat isän etunimestä ja sitten lisättiin 'poika', kuten Stevenson , Davidson , Robertson tai Richardson .



1/2 kupillista rkl

Sukunimet voivat tulla myös paikoista - vihje siitä, että nimi tulee paikasta, voi olla loppu -ala , -ford , -puro tai -puu , esimerkiksi. Trendi nimetä ihmiset niiden paikkojen mukaan, joista he tulevat, ylittää englannin kielen, monet saksan, hollannin norjan ja ruotsin sukunimet päättyvät -Vuori (mikä tarkoittaa vuorta näillä kielillä).

Paljon näitä samoja periaatteita sovelletaan muulla kielellä. Esimerkiksi pääte '-ez' espanjalaisissa nimissä on isänimi kuten '-son'. Martinez olisi silloin Martnin jälkeläinen.

Yhdysvalloissa, Smith oli Suomen suosituin sukunimi vuonna 1990 ja säilytti kyseisen paikan kymmenen vuotta myöhemmin. Garcia suosio kasvoi 18. suosituimmasta nimestä vuonna 1990 kuudenneksi suosituimpaan sukunimeen vuonna 2010. Robinson oli 20. suosituin nimi vuonna 1990, mutta putosi luettelosta, kun latino-sukunimet yleistyivät.

Vierailla Sukunimen haku löytää sukunimien merkitykset ja alkuperä.

SUKUNIMI RANK TAAJUUS (COUNT) MÄÄRÄ 100 000 VÄLILLE
SMITH12 442 977828,2
JOHNSON21 932 812655,2
WILLIAMS31,625,252551,0
RUSKEA41,437,026487,2
JONES51 425 470483,2
GARCIA61 166 120395,3
MILLER71 161 437393,7
DAVIS81 116 357378,5
RODRIGUEZ91 094 924371.2
MARTINEZ101 060 159359,4
HERNANDEZyksitoista1 043 281353,7
LOPEZ12874,523296,5
GONZALEZ13841,025285.1
WILSON14801,882271,8
ANDERSONviisitoista784,404265,9
THOMAS16756,142256,3
TAYLOR17751,209254.7
MOORE18724,374245,6
JACKSON19708,099240.1
MARTINkaksikymmentä702,625238,2
LUKEAkaksikymmentäyksi693,023234.9
PEREZ22681,645231.1
THOMPSON2. 3664,644225,3
VALKOINEN24660,491223,9
HARRIS25624,252211.6
Sanchez26612,752207,7
CLARK27562,679190,8
Lähde: Census Bureau, Yhdysvaltain väestönlaskenta 2010

Saatat myös etsiä

Suositut etunimet Yleisimmät sukunimet vuonna 1990